piątek, 23 maja 2014

w cieniu drzew, które rzucają tyle cienia co na lekarstwo bo są niskie ;)

Potrzebujecie małe drzewa o zwisających gałęziach do ogrodu, napiszę wam jakie ja mam :)
Najbardziej znana i popularna to wierzba iwa (Salix caprea) 'Pendula'.
Nasza jest u nas już osiem lat albo więcej, wiosną obsypuje się baziami, potem ją przycinam, jest mała i niewymagająca.


Brzoza brodawkowata (Betula pendula) 'Youngii'.
Uwielbiam ją, delikatne cienkie gałęzie pięknie poruszają się w wietrzne dni. Gałęzie można przycinać z długości, nasze drzewko jest już w ogrodzie kilka lat, nie przycinałam go jak dotąd.
A w tle w lesie pełnowymiarowe brzozy.


Karagana syberyjska (Caragana arborescens) 'Pendula'.
Mamy ją kilka lat, bardzo mi się podoba, ma ciemnozielone liście, zgrabny zwarty pokrój, wiosną obsypuje się drobnymi żółtymi kwiatami, teraz właśnie kończy kwitnienie, nie ma szczególnych wymagań.


Modrzew europejski (Larix decidua) 'Pendula'.
Jest piękny, mamy go już dobrych parę lat, przycinam tylko gałęzie na dole żeby nie leżały na ziemi.


Z modrzewiem jest jeden mały problem, gdy w okolicy rosną świerki może się na nim pojawić ochojnik świerkowo-modrzewiowy (TU szczegóły) i u nas się od trzech lat pojawia. Na igiełkach widać małe białe puszyste kuleczki, a n a zbliżeniu wyglądają tak:


Mszyce niszczą igły więc trzeba się szkodnika pozbyć, ja używam preparatu DECIS 2,5 EC, działa :)
I na koniec jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) 'Pendula', ciekawe drzewko, mamy je kilka lat, ma dziwny pokrój, część gałęzi rośnie w dół cześć w górę, zabawnie wygląda :) Jeśli jakaś gałąź rośnie w górę to sznurkiem przywiązujemy ją do pnia lub innych konarów żeby skierować ją na dół i to się sprawdza.
Nie wiem tylko czemu nie kwitnie u nas, a tym samym  nie owocuje, czekam z niecierpliwością na czerwone jarzębiny.

Wszystkie wyżej wymienione drzewa są szczepione na pniach dzięki czemu zachowają obecną wysokość i świetnie sprawdzą się w małych ogrodach i wszystkie bez problemu zimują.
A na weekend polecam do poczytania w cieniu drzew, najlepiej trochę wyższych, "Wysokie Obcasy Ekstra", tam mignie wam pomiędzy stronami parę fotek z mojego mieszkania (oraz z kavkadesign.com i interiorsdesignblog.com).
Nadmienię tylko, że prowadzenie bloga to wcale nie jest dla mnie ciężka praca tylko czasochłonne hobby, i nie monitoruję innych blogów wnętrzarskich ale do porannej kawy z chęcią "połykam" parę zdjęć pięknych mieszkań z ulubionych blogów :)))
Marta, dzięki, że wybrałaś właśnie mój blog, pozdrówka :)


ja w wersji działkowej roboczej (czyli niewyjściowej) z przerwą na gazetkę, ;)))


a w poprzednim poście było o pewnym barwnym filmie 

4 komentarze :

  1. gratuluje publikacji :) ogórd masz pieknie zielony.. mnie najbardziej podoba sie modrzew europejski :) miłego działkowania w ten weekend. zapowiada sie piekna pogoda ! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Asiu, cudownie było znaleźć się w Twoim towarzystwie!!! Znajoma "twarz" zawsze poprawia humor i ja mimo, że "mam dość krytyczne zdanie na temat polskich blogerek wnętrzarskich..." czego się nie wstydzę i o czym mówię otwarcie (poziom blogów, wiedzy o dizajnie, architekturze itd. i często bardzo merkantylny stosunek do tematu), to są takie, które cenię, odwiedzam, znam od dawna, kibicuję, po prostu lubię i twój jak wiesz do nich należy :-) Gratulacje

    OdpowiedzUsuń
  3. karagana syberyjska jest bardzo ładna i zamierzam ją mieć w swoim ogrodzie. Oprócz tego brzozy, bez których nie wyobrażam sobie ogrodu.

    OdpowiedzUsuń