piątek, 13 maja 2016

osiągnęliśmy pełnoletniość...

...działkową
18 lat temu w maju zaczęliśmy naszą działkową historię :)
Jesteśmy więc dojrzałymi ogrodnikami - działkowcami. Okazało się, że to jest wymarzone zajęcie dla nas, lubimy prace fizyczne i lubimy życie biwakowe (prąd na działce mamy dopiero od dwóch lat).
Działka, która trafiła w nasze ręce nie wyglądała zachęcająco:
Przez te osiemnaście lat zaszła tu duuuża zmiana:


Starą malutką budkę zastąpił czerwony domek, powstawał przez kilka lat systemem gospodarczym, a pracowało przy tym dwoje robotników wykwalifikowanych czyli my :) Tworzenie tego naszego letniego dachu nad głową zaczęliśmy w 2007 roku, pamiętam, że długo zastanawiałam się nad wyborem koloru, wybrałam połączenie wiśniowej czerwieni i soczystej zieleni i niezmiennie ten zestaw kolorów tu na działce bardzo mi się podoba choć być może teraz wybrałabym inną kolorystykę. Oprócz domku jest też wiśniowy domek na narzędzia i pergola w tym samym kolorze.

W czerwonym domku mieszkają oczywiście Wilk i Czerwony Kapturek :)


Tu zeszłoroczne panoramy:


Czerwone drewniane domki kojarzą się ze Skandynawią, kolor tam stosowany nazywa się czerwień faluńska, za Wikipedią: "charakterystyczny odcień czerwonej barwy farby emulsyjnej stosowanej tradycyjnie do malowania drewnianych elewacji domów w Szwecji i Finlandii. Barwa farby jest wynikiem zastosowania czerwonego pigmentu z (zamkniętej już) kopalni miedzi w Falun w Szwecji, stamtąd również pochodzi jej nazwa. Pierwsze wzmianki o farbie pochodzą z 1573 roku. Farba popularna jest do dziś, ze względów tradycyjnych, estetycznych, a także z uwagi na swoje impregnujące działanie na drewno."


No to teraz trochę czerwonych domków z sieci:


I trochę czerwieni w połączeniu z zielenią w stolarce  tak jak u nas:


Dla miłośników czerwonych domków moja tablica na pintereście "red shed, red cottage".

A w poprzednim poście było o słoniu z lat 30-tych, zapraszam :)


4 komentarze :

 1. Ja w tamtym roku czaiłam na taką działkę - taką aby była blisko od mojego bloku - jakieś 10 min mam działki - może uda w tym roku mi się jakąś wyczaić. i zrealizować moje marzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego byś zmieniła kolorystykę? Ten domek jest obłędny :) Nadaje działce lekkiego, bajkowego klimatu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też mi się podoba i nie będę go przemalowywać ale podejrzewam, że teraz wybrałabym inny kolor, mniej bajkowy :)

   Usuń