wtorek, 6 października 2015

Heidi Lange

Kończę najmniejszy pokój. Dziś o jednym z nowych w nim elementów.
Trafiłam kiedyś na kawałek tkaniny z ciekawym etnicznym nadrukiem, kupiłam i zaczęłam poszukiwania. Poszukiwania były ułatwione na początek bo na tkaninie widniał podpis autorki, Heidi Lange :)


Heidi Lange to szwedzka artystka i podróżniczka, na początku lat 70-tych zamieszkała w Kenii i nadal mieszka tam przez większą cześć roku. Więcej na jej stronie www.heidilange.net. Heidi Lange fascynują życie i kultura afrykańskich plemion, zwłaszcza koczowniczych Masajów oraz plemion, które prowadziły podobny tryb życia w jej ojczyźnie, a dokładniej w Laponii. Inspirują ją między innymi skandynawskie i afrykańskie ryty i malowidła naścienne. Tworzy batiki, grafiki, maluje, jej prace powielane są też w formie przedmiotów codziennego użytku.


stockholm.swea.org - Lapończycy i Masaje autorstwa Heidi Lange
nam.com.pl - skandynawskie ryty naskalne
wikipedia.org/ - afrykańskie malowidła naścienne

stockholm.swea.org - Heidi Lange, IX 2015

batiki Heidi Lange


"Łosie w lesie"

"Renifery w górach"

"Kilimandżaro"

"Valhalla (miejsce gdzie przebywają wojownicy polegli w walce)"


"Namiot Lapończyków"    "Polowanie masajskie"

"Targ w Kenii"   "Osada Masajów"

batiki dziecięcekilka prac Heidi Lange w innym stylu

Heidi Lange stworzyła pewien rysunek, który stał się bardzo popularny i zagościł na wielu przedmiotach codziennego użytku, przedstawia charakterystycznego łosia.
Łoś bardzo spodobał się włoskiemu street artyście i grafikowi Andrea Antoni, który w 2010 roku po wizycie w Szwecji namalował w swoim rodzinnym mieście Monfalcone graffiti "Tribute to Heidi Lange".


Jeden z batików artystki pojawił się na tkaninie sprzedawanej na metry i z niej pochodzi moja zdobycz.

po lewej batik "Lappland" czyli Laponia www.scanspec.com
po prawej tkanina firmy Paginette stuganpafjallet.se

Moją tkaninę oprawiliśmy, na zdjęciu już w ramie ale przed włożeniem szyby dzięki temu nie ma odbić światła.Na tkaninie są renifery i lapońskie łodzie, a na brzegach widać fragmenty tradycyjnego stroju Saami.

U mnie na ścianie lapońskim reniferom towarzyszą rodzime parzystokopytne :)


I na koniec jeszcze dwie prace Heidi Lange na przedmiotach codziennego użytku, tym razem malarskie, bardzo mi się :)a w poprzednim poście była pergola, zapraszam :)

10 komentarzy :